Warsztaty i Prelekcje

Edycja I - 29.10.2017 Nowy Sącz

 

  

Harmonogram >>sprawdź

 

Wszystkie warsztaty oraz prelekcje, jakie będą odbywały się podczas targów - są bezpłatne.
 
Należy pamiętać o tym, że liczba dostępnych na nie miejsc jest ograniczona, dlatego jeśli zależy Państwu na udziale w  konkretnym wykładzie lub warsztatach - warto zgłosić swoją rezerwację wcześniej na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z dołączoną kopią biletu potwierdzającego uczestnictwo w targach.

 

Każdy uczestnik targów może wziąć udział w dowolnej liczbie zajęć.

 

 

 

 

 

 

Pierwsza pomoc dla Twojego dziecka - czyli jak sobie radzić w sytuacjach zagrożenia u niemowląt.

Świadomość właściwych reakcji w okolicznościach zachłyśnięć, zadławień, omdleń – może uratować życie. Spotkanie jest dedykowane rodzicom niemowląt, a także tym, którzy oczekują swojego dziecka. Praktyczna wiedza, 
jaką powinien posiadać każdy, bo w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia często liczą się sekundy.
 
Prelekcję poprowadzi: Ewa Kamińska - specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego, certyfikowany doradca laktacyjny z NZOZ Femina
 

 

Mama wraca do formy - jak zaplanować trening i czego unikać.

Większość świeżo upieczonych Mam marzy o szybkim powrocie do formy sprzed ciąży. Chęć bycia fit jest tak silna, że skłania kobiety do aktywności, które nie są wskazane w pierwszych okresach po ciąży.
Podczas prelekcji połączonej z warsztatem będzie można rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się jak ćwiczyć,by było to bezpieczne i nie powodowało lawiny pojawiających się problemów.
Prelekcje połączoną w warsztatem poprowadzi: Agnieszka Zosiuk - fizjoterapeutka, wykładowca akademicki medycyny sportu z Centrum Rehabilitacji Bugaj&Lachowski
 

 

Bóle kręgosłupa w czasie ciąży i po ciąży - jak sobie z nimi radzić?
 
Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się o tym, jakie zmiany zachodzące w ciele kobiety w trakcie trwania ciąży oraz po ciąży powodują dolegliwości w postaci bólu kręgosłupa, a także o bezpiecznych dla kobiet w ciąży metodach im przeciwdziałania.
 
Prelekcję poprowadzi: Maciej Bugaj - fizjoterapeuta, terapeuta medycyny ortopedycznej z Centrum Rehabilitacji Bugaj&Lachowski

 

 

Rozszerzanie diety niemowląt oraz żywienie dzieci w pierwszym roku życia - fakty i mity.

Wykład dotyczy żywienia niemowląt  w oparciu o najbardziej aktualne wytyczne. Obali najczęściej przewijające się mity, wskaże często popełniane przez rodziców błędy.   

Rozszerzanie diety metodą BLW - alternatywą dla „papek” i  blendera.

Prelekcję poprowadzi: Karolina Stańczyk - doradca żywienia niemowląt i dzieci, promotor karmienia piersią.

 

 

 

Osteopatia w życiu rodziny

 
Czym jest osteopatia? Kto powinien zgłosić się do  fachowca od osteopatii i na jaką pomoc może liczyć? Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się w jaki sposób i w jakich problemach osteopata może pomóc Mamie i jej Maleństwu, a także innym członkom rodziny. 
 

Prelekcję poprowadzi: Aleksander Lachowski - fizjoterapeuta, terapeuta manualny, student 5 roku Osteopatii z Centrum Rehabilitacji Bugaj&Lachowski

 

 

Metoda Feldenkraisa - ćwiczenia oparte na neuroplastyczności mózgu dla kobiet w ciąży i połogu.

Metoda Feldenkraisa jest nieinwazyjnym, bezpiecznym sposobem pracy z ciałem i układem nerwowym. Praca ta polega na wykonywaniu bardzo małych i powolnych ruchów. Najważniejsze jest tu poczucie bezpieczeństwa i komfortu osoby ćwiczącej. Dzięki temu uzyskuje się wyciszenie układu nerwowego i jego gotowość do przyjęcia nowych, zaplanowanych informacji. Wszystkie te elementy sprawiają, że jest to doskonała propozycja dla kobiet w ciąży oraz w połogu.

Prelekcję poprowadzi:  lek. med. Aldona Chróściewicz - Certyfikowany Nauczyciel Metody Feldenkraisa w trakcie specjalizacji z pediatrii z Centrum Rehabilitacji Bugaj&Lachowski
 
 
 
 

Jabłko i owoc

Warsztaty dedykowane rodzicom pragnącymi być pierwszymi osobami, które w odpowiedni, dobry a zarazem bezpieczny sposób wprowadzą swoje dziecko w temat seksualności.
Podczas warsztatów pokażemy szereg przykładów rozmów z życia. Będzie to, też okazja do podzielenia się swoim doświadczeniem z innymi, które nieraz bardziej jest pomocne niż mądre wskazówki czy rady.
Warsztaty poprowadzi: Maria Urbańczyk - realizator szkoły dla Rodziców i Wychowawców, coach, trener, konsultant do zarządzania wiedzą z Radosny Rodzic
 
 

Chcesz mieć rację czy relację?

Jak słuchać, aby usłyszeć? Jak mówić, aby być usłyszanym? Jak się porozumieć, gdy towarzyszą nam emocje? Jak pielęgnować relacje?

Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas warsztatów dedykowanych wszystkim, którzy chcą poprawić jakość swoich relacji, zrozumieć powody nieporozumień i konfliktów, budować i pielęgnować relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu - relacje ze swoim dzieckiem, partnerem i innymi ludźmi.

Warsztaty poprowadzi: Joanna Nowicka - trenerka, mediatorka, coach i praktyk w idei NVC z Leance

 
 

Rób to co kochasz.

Przesłanie idei życia z pasją i wykorzystania swoich talentów dedykowane rodzicom, którzy chcą poszukać inspiracji do odnalezienia i rozbudzenia pasji u swojego dziecka. Zachęca do refleksji, pozytywnych zmian w życiu, rozwoju osobistego.

Prelekcję poprowadzi: Arkadiusz Zbozień „Arkadio” - mówca, coach, raper i freestyle'owiec młodego pokolenia z RTCK.

 

 

 

Metoda Feldenkraisa - ćwiczenia wspierające prawidłowy rozwój małego dziecka.

Jest nieinwazyjnym, bezpiecznym sposobem pracy z ciałem i układem nerwowym. Praca ta polega na wykonywaniu bardzo małych i powolnych ruchów. Najważniejsze jest tu poczucie bezpieczeństwa i komfortu osoby ćwiczącej. Dzięki temu uzyskuje się wyciszenie układu nerwowego i jego gotowość do przyjęcia nowych, zaplanowanych informacji. Wszystkie te elementy sprawiają, że jest to doskonała propozycja wspierająca prawidłowy rozwój małego dziecka.

Prelekcję poprowadzi:  lek. med. Aldona Chróściewicz - Certyfikowany Nauczyciel Metody Feldenkraisa w trakcie specjalizacji z pediatrii z Centrum Rehabilitacji Bugaj&Lachowski

 

 

Jak wyeliminować „śmieciowe jedzenie” z diety Twojego dziecka

Prelekcja dedykowana jest rodzicom, którym zależy na tym, by pozbyć się niezdrowych, szkodliwych przekąsek towarzyszących w życiu codziennym ich dziecka i nauczyć się jak kształtować w nim zdrowe nawyki żywieniowe.

Prelekcję poprowadzi: Magdalena Gagatek – dietetyk w Dietetikcal

 

 

 

Podstawy chustonoszenia

Jakie korzyści płyną z noszenia dziecka w chuście? Jak wybrać i dopasować chustę do potrzeb dziecka? Jak wiązać i jak prawidłowo i bezpiecznie nosić dziecko w chuście? Na te pytania rodzice oraz przyszli rodzice będą mogli uzyskać odpowiedzi podczas wykładu, a także warsztatów chustowych.

Wykład oraz Warsztaty poprowadzi Luna Dream - producent chust przeznaczonych do noszenia dzieci we współpracy z doradcami chustonoszenia: Angeliką Zbozień  i Edytą Malec.

 

Mity związane z karmieniem piersią.
 
Wokół karmienia piersią i laktacji krąży bardzo wiele mitów. W trakcie prelekcji przedstawione oraz omówione zostaną te najczęściej powtarzane.
 

Prelekcję poprowadzi: Alicja Szatanik - Lekarz Ginekolog, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

 

Zaburzenia stóp u dzieci, profilaktyka i rola butów w prawidłowym rowoju stóp dziecka, fizjoterapia.

Jak rozpoznać wady stóp u dziecka? Kiedy udać się na badanie? Jak zmieniają się stopy dziecka w czasie jego rozwoju i jak zapobiegać zaburzeniom stóp?

Taką wiedzę powinien mieć każdy rodzic, a zdobyć ją można słuchając prelekcji.

Poprowadzi ją fizjoterapeutka Dorota Mróz  z NZOZ Centrum Rehabilitacji Neurokinezis 

 
 
 
Warsztaty chemiczne dla dzieci od 5 roku życia. 
 
I    Szaleni Naukowcy i ich szalone wybuchy. 
II   Maria Skłodowska Curie na żywo! 
III  Chemiczne robaki atakują.
 
Poprowadzą: Szaleni Naukowcy z Chemical World
 
 
 
Muzyka dla Smyka – warsztaty rytmiczne dla dzieci wraz z rodzicami.
 
Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 2-6 lat. Uczestniczą w nich z rodzicem.
Kształtują wrażliwość na muzykę, sztukę, a tym samym wspierają rozwój osobowości dziecka.
 
Warsztaty poprowadzi:  Agata Godawska –  Nicpońska AGN Ognisko Artystyczne
 
 
 

Niezła sztuka dla najmłodszych, czyli warsztaty  z Teatrem Nowym

Grupa wiekowa 4 - 9
Warsztaty Teatralne prowadzone przez profesjonalnych Aktorów Teatru Nowego, przybliżą najmłodszym pracę aktora od podstaw. Ponadto pomogą pobudzić oraz rozwinąć naturalną dziecięcą kreatywność poprzez budowanie improwizowanych scenek. Oswoją też dziecko  z sytuacją pracy w grupie - reagowania na partnera scenicznego oraz z radzeniem sobie w niecodziennej sytuacji, jaką jest wystapienie przed publicznością. 

Prowadzący: Aktorzy Teatru Nowego z Nowego Sącza

 

Jeśli nie futrzak, to kto? Czyli o wyborze pierwszego zwierzaka dla dziecka.

Każdy rodzic prędzej czy później słyszy od swojego dziecka: Mamo/ Tato,  kup mi zwierzątko! Najczęściej do naszych domów trafia wtedy kotek, świnka morska, myszka  albo chomik. Jednak, czy jesteśmy „skazani" tylko na takie zwierzęta? Otóż nie! Terrarystyka otwiera przed nami wielkie możliwości. W naszym domu mogą zagościć zwierzęta o niewielkich wymaganiach, dla jakich nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca, a które jednocześnie są niezwykle interesujące. I co najważniejsze - bez sierści, dzięki czemu nawet alergia nie będzie przeszkodą przed adopcją takiego pupila.Podczas prezentacji wszystkie zwierzaki będzie można zobaczyć na żywo, a także dowiedzieć się jak niewielkim kosztem spełnić marzenie dziecka.

Prelekcję poprowadzi Maciej Kupczak - Owady i Spółka

 
Warsztaty Robotów dla dzieci i młodzieży (już od 5 lat)
 
Budowanie i programowanie prawdziwych robotów LEGO!
Pokaz robotów LEGO EV3!
Walki robotów oraz strzelanie do celu!
 
Zajęcia poprowadzą: instruktorzy z  Warsztaty Robotów - Nowoczesny Wymiar Edukacji
 
 
Jak powstają ubrania
 
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Na warsztatach dzieci dowiedzą się jak wygląda proces powstawania odzież: od pomysłu - rysunku projektanta - poprzez wykonanie formy aż po uszycie w szwalni. Wspólnie rozłożymy na czynniki pierwsze nasze ubrania oraz zapewnimy możliwość zobaczenia wielu akcesoriów, związanych z produkcją odzieży. Nie zabraknie dobrej zabawy, a przy okazji duża dawka wiedzy na temat produkcji ubrań.
 
Warsztat poprowadzi: Magdalena Kędzior z Lovemade